Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Seminář v Plzni ukázal, že studovat či pracovat v jiné zemi EU není problém

27.11.2013

Zájemci o studium či práci v zahraničí měli ve středu 20. listopadu příležitost dozvědět se cenné informace o pracovních příležitostech a možnostech formálního i neformálního vzdělávání v Evropě. Praktické rady jim poskytl seminář Studuj, pracuj, cestuj v EU!, který se uskutečnil na půdě Západočeské univerzity v Plzni a přilákal přes šest desítek návštěvníků.

Snahou semináře, který se konal u příležitosti Evropského roku občanů, bylo pomoci studentům snadněji se orientovat v oblasti volného pobytu a pohybu občanů v rámci Unie. Na semináři vystoupila se svými příspěvky řada zajímavých hostů.

V úvodním příspěvku seznámila Mgr. Lucie Dvořáková, LL. M. z odboru koncepčního a institucionálního Úřadu vlády ČR účastníky s jejich právy spojenými s občanstvím EU. V dalších prezentacích Mgr. Jany Ovsjannikové a Pavlíny Bínové z oddělení Zahraničních vztahů Západočeské univerzity (ZČU) se návštěvníci dozvěděli vše o evropských vzdělávacích programech a jak jich využít. Nadto zástupkyně Zahraničních vztahů ZČU zmínily další možnosti, které studenti mají pro získání peněz na studijní výjezd – například v rámci programu tzv. freemovers či vládních stipendií MŠMT na základě mezivládních dohod.

Poradkyně Evropských služeb zaměstnanosti (EURES) Bc. Dana Hušková navázala na své předřečnice a zahájila svůj příspěvek konstatováním, jak je nejen pro zahraniční zaměstnavatele, ale i ty tuzemské důležité, zda má daný uchazeč o práci alespoň nějakou předchozí studijní zkušenost z ciziny. Dále vysvětlila, jakým způsobem hledat práci v zahraničí přes EURES a na co si při hledání práce dávat pozor. Objasnila také specifičnost britského trhu práce, na nějž je v současnosti cizincům značně znesnadněn přístup, a formu životopisu, kterou britští zaměstnavatelé vyžadují (zcela odlišnou od jinak celoevropsky rozšířeného Europassu).

V závěru se slova ujal Mgr. Alexander Klozar, který představil Evropskou dobrovolnou službu, kde sice účastníci nedostávají za práci plat, avšak z grantu poskytovaného programem Evropské unie Mládež v akci je dobrovolníkům hrazeno ubytování, strava, jazykový kurz, většina cestovních nákladů, zdravotní pojištění a měsíční kapesné.

Seminář tak návštěvníkům rozšířil obzory o jejich možnostech studia v zahraničí, různých typech stáží, které se jim nabízí, práci a dobrovolnictví v Evropě. Studenti ještě v závěru semináře individuálně řešili s jednotlivými řečníky své konkrétní dotazy.

Fotogalerie

Autor: Eurocentrum Plzeň

Související akce:

Studuj, pracuj, cestuj v Evropské unii!
20.11.2013 13:00 Plzeňský kraj / Plzeň / Fakulta ekonomická ZČU, Husova 11, Plzeň posluchárna HJ200 (2. patro)
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty