Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Velikonoce v Evropské unii se malým školákům líbily

21.04.2009
Po tři týdny měli žáci základních škol z Plzeňského kraje možnost se dozvědět více o velikonočních zvycích a tradicích napříč Evropskou unií díky Eurocentru Plzeň.

Rozmanitost velikonočních zvyků a tradic v členských státech Evropské unie je nejen rosáhlá, ale především nesmírně zajímavá. Na přednášce se žáci seznámilií s tím, že zvyky a tradice v Evropské unii jsou sice rozmanité, ale zároveň všechny státy něco spojuje.

Nic ale nebylo zadarmo. Malí školáci se nejprve seznámili s tím, jaké jsou členské státy Evropské unie a následně si mohli své znalosti vyzkoušet. Poté se dozvěděli něco o charakteru a původu Velikonoc, ale to hlavní přišlo později. Jelikož v současnosti Česká republika předsedá Evropské unii, tak děti dostali jedinečnou příležitost vyzkoušet si práci "diplomatů". Každá skupina dětí či jednotlivec zastupuje jednu zemi Evropské unie. Poté byly vybrány hlavy delegací, které referovaly o tom, které zvyky jsou typické pro země, které zastupují. „Mezi nejrozšířenější evropské zvyky patří barvení vajíček, schovávání velikonočních vajíček po zahradě či po bytě, a i různé hry s vajíčky. Naopak, české koledování s pomlázkou představuje jedinečnost v rámci celé Unie," uvedla vedoucí Eurocentra Jana Vítková.

A tak už víme, proč si máme dávat pozor na jehly - v Litvě totiž věří, že bychom pak celý rok potkávali hady. Nebo že na Kypru musí mít na Velikonoce nové boty. Víme i to, že se Švédové na Velikonoce obávají čarodějnic a třeba Britové se přivazují k židlím.

Těšíme se na vás příští rok!

Fotogalerie

Audio

Související akce:

Velikonoce v Evropské unii - zvyky a tradice napříč Evropou
02.04.2009 - 08.04.2009 Plzeňský kraj / Plzeň / Velký klub Magistrátu města Plzně, nám. Republiky 1, Plzeň
 
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty