Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Akce Eurocentra

Kalendář akcí

Název akce Evropský den jazyků 2019
Datum 23.09.2019 09:00 - 14:00
Typ akce Ostatní
Místo akce Plzeňský kraj / Plzeň / Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Smetanovy sady 2, Plzeň
Popis akceKolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Přijďte si vyzkoušet evropské jazyky v praxi, bavit se a soutěžit 23. září na Evropský den jazyků v Plzni! Čeká Vás bohatý program, který bude probíhat na 12 různých stanovištích v historickém centru města. Neváhejte a přihlaste se!

Eurocentrum Plzeň ve spolupráci s oddělením zahraničních knihoven (Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje) a dalšími partnery Vás zvou 23. září 2019 na:

oslavy Evropského dne jazyků

 

KDY:

 23. září 2019 (start v 9:00 hodin)

KDE:

 Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Smetanovy sady 2, Plzeň + přilehlé okolí

PŘIHLÁŠKA:

 https://bit.ly/2ZjMx8S

 

Cílem Evropského dne jazyků je motivovat studenty učit se cizí jazyk a informovat o možnostech cestování v Evropské unii a vyzkoušet si praktické znalosti a prezentovat kulturní rozmanitosti v Plzni.

Tento rok jsme pro Vás připravili řadu stanoviš a aktivit a Vy sami si můžete dle naší nabídky zvolit místo a čas pro svou skupinu žáků, aby se dozvěděli o jednotlivých institucích a vyzkoušeli si svoje znalosti. Vše tedy letos záleží na Vás, z 12 stanoviš si zvolte pouze ty, které Vás zaujmou, a vyberte čas, kdy budete chtít přijít. Pouze je třeba si místo a čas zarezervovat. Věříme, že se Vám program bude líbit.

Aktivity probíhají celé dopoledne ve stanovený čas 9:00, 9:45, 10:30, 11:15, 12:00, 12:45 a 13:30. Délka aktivity je 30 minut a maximální počet účastníků na 1 aktivitu je 30 osob. V případě, že se naplní kapacita 1 aktivity, je třeba zvolit jinou. Stanice jsou obsluhovány pracovníky spolupracujících partnerů.

 

12 stanoviš:

SVK PK vzdělávací centrum, Smetanovy sady 2 – Eurocentrum

Víte, jak se hovoří v jednotlivých členských zemích Evropské unie? Poznáte evropské jazyky z textů? Interaktivní soutěž připravená Eurocentrem Plzeň na Evropský den jazyků Vás zasvětí do tajů lingvistiky, tak neváhejte a přijďte zábavně poznávat evropské jazyky do vzdělávacího centra SVK PK! Kromě soutěže máme nachystány také užitečné informace a tipy, jak vycestovat na programy hrazené EU (pro mládež již od 13 let) a procvičit si cizí jazyky přímo v zahraničí!

Hudební kabinet SVK PK, Smetanovy Sady 2 - Europe Direct Plzeň

Evropská unie se skládá z 28 států, ale jen 24 úředních jazyků. V čem se skrývá jednota v rozmanitosti? A jak se řeknou základní fráze v těchto jazycích? Přijďte na rychlokurz evropských jazyků.

Čeká vás skupinová práce, během které se blíže seznámíte s různými jazyky v několika zemích Evropské unie. Aktivita bude připravena ve 2 kategoriích (lehčí a t잚í pro mladší a starší žáky) a potrvá cca 30 minut. Žáci si na během této aktivity vytvoří vlastní projekt, který bude kombinací zeměpisu, dějepisu a různých jazyků. Po dohodě je možné celou aktivitu realizovat i v anglickém jazyce.

Anglická knihovna SVK PK, nám. Republiky 12 – US Point ZČU

Vydejte se s námi na cestu z planety Země na Měsíc a zpět. Seznámíte se s americkými astronauty a připomeneme si 50. výročí přistání prvního člověka na Měsíci. Cestovat nebudete sami, ale i s chytrými roboty Ozoboty a angličtinou.

Německá a Rakouská knihovna SVK PK, nám. Republiky 12 - A Basta (videosál+ knihovna)

Představ si hodinu němčiny bez učitelů. Dramaák bez scénáře. A partu lidí, které baví to samé, co tebe. Že to zní dobře, ale v němčině si moc nevěříš? Co kdybychom ti řekli, že už německy umíš! Flaška, flek, regál, šňůra, fusekle,… Přijď se podívat, zaexperimentovat si s jazykem a zažít malou ochutnávku toho, co můžeš každoročně zažít s Čojčlandskou kulturní sítí a divadelním spolkem A BASTA! z.s. Divadelní projekty čojč jsou určené pro každého od 14 let. Účastníci jsou Češi i Němci, půl napůl. Společně překonáváme hranice – geografické i mezilidské. 

Těšit se můžeš i na další možnosti aktivit jako česko-rakouské projekty, divadelní kroužky a workshopy. Tak přijď dát trochu dojč!

Románská knihovna SVK PK, nám. Republiky 12 - románské jazyky 

Znáte románské jazyky? Chcete se začít učit španělsky, francouzsky, italsky? Víte, jak mluvil Drákula? Určitě znáte pár frází a základních slovíček. Přijďte si vyzkoušet španělštinu, francouzštinu, italštinu, rumunštinu a katalánštinu a dozvědět se více o rozdílech a kulturních rozmanitostech Evropy. 

Galerie Evropského domu, nám. Republiky 12 – čínština UJP ZČU

你好吗?- Jak se máte? Přijďte si vyzkoušet, jak v čínštině pozdravit a jaké to je psát znaky jazyka "rozsypaného čaje".

Aliance Francaise, nám. Republiky 12 – Aliance Francaise

Chcete se naučit základy francouzštiny a dozvědět se něco o francouzské kultuře? Stavte se u nás v Alliance Française de Plzeň na krátký kurz francouzštiny a francouzské gastronomie. Na programu budou jazykové hry, promítání krátkých filmů a palačinkový kurz!

Knihovna města Plzně, Ústřední knihovna pro děti a mládež, B. Smetany 13 – Do Německa na zkušenou

Zajímá tě, jaké to je, žít v cizí zemi? Poznat nové lidi, konečně zlepšit svoje jazykové schopnosti a zažít cizí kulturu? Tak vyraž do Německa! Možností je spousta - od víkendových pobytů, přes prázdninové akce až po brigády a studium na střední nebo vysoké škole. K tomu se navíc nabízí spousta stipendií a programů, které tě při tvém výjezdu podpoří. Rádi ti je představíme a pomůžeme ti najít program vhodný přímo pro tebe. Sami jsme v Německu byli, rádi s tebou budeme sdílet naše zkušenosti - tak se stav u Do Německa na zkušenou!

Muzeum loutek, nám. Republiky 23 -  čeština pro cizince UJP ZČU

Co vám o češtině ještě nikdo neřekl? Co cizince rozesměje, co pobouří? Přemýšleli jste někdy třeba nad tím, proč chodíme na koncert, ne do koncertu?

Kulturka, Sedláčkova 19 - ruština UJP ZČU

Přijďte se naučit základy ruské azbuky, zahrát si jazykovou hru a naučit se číst rusky. Toto si pro Vás připravilo Ruské centrum, které je pro všechny zájemce otevřeno na Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni na Borech.

Oxford Bookshop, Dřevěná 8 - arabština

Pronikněte do tajů arabštiny. Ukážeme si, jak vypadají písmenka z arabské abecedy a řekneme si něco o arabských pozdravech. Ukážeme si, jak vypadá písmenko z pozdravu, když stojí samostatně, když je uprostřed slova a když je na konci. Také se naučíme představit v arabštině.

Radnice, Obřadní sál, nám. Republiky 1 - němčina Tandem

Metoda česko-německé jazykové animace

Jazyková animace je nekonvenční hravá metoda, která podněcuje zájem o jazyk, kulturu a lidi ze sousední země. Zábavným způsobem se snaží přiblížit základy cizího jazyka a prohloubit již získané jazykové znalosti. Usnadňuje komunikaci ve smíšených skupinách, pomáhá překonávat ostych při používání cizího jazyka a obavy z chyb a posiluje schopnost účastníků uvědomovat si nejrůznější způsoby dorozumění. Podporuje iniciativu a kreativitu účastníků, kteří jsou do jazykové animace aktivně zapojeni. Je vhodná pro začátečníky i pokročilé. Tandem Plzeň získal v roce 2008 Evropskou jazykovou cenu Label za inovaci v oblasti jazykového vzdělávání právě díky česko-německé jazykové animaci.

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty