Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Evropští zákazníci jsou klamáni dvojí kvalitou potravin

Potraviny prodávané ve stejném obalu a pod stejným názvem se v různých zemích EU mohou lišit. Evropská komise byla vyzvána k řešení tohoto problému.

24.07.2017

Exkluzivní průzkum Ministerstva zemědělství potvrzuje dvojí kvalitu potravin. Odborníci z VŠCHT v Praze hodnotili a porovnávali kvalitu výrobků z České Republiky, Maďarska, Německa, Rakouska a Slovenska. Jak jsou na tom české výrobky?

Rozsáhlé testy prokázaly, že některé potraviny stejné značky se mohou lišit svými vlastnostmi - složením, množstvím složek či hmotností. Ze vzorku celkem 21 výrobku, vybraných odbornou komisí, testy odhalily, že z nich bylo 13 odlišných, 5 mírně odlišných a 3 byly stejné. Navíc ze všech testovaných vzorků mělo 5 výrobků rozdílný objem při rozměrově stejném balení. Průzkum ukázal, že vepřová konzerva v Neměcku skutečně obsahuje vepřové maso, a český spotřebitel si ve stejném výrobku koupí drůbeží separát. Také německé rybí prsty obsahovaly více rybího masa, než v Česku.

Zde si můžete stáhnout dokument s výsledky testu: https://goo.gl/tnPK2Z  

Informace o rozdílnosti složení či hmotnosti výrobků stejné značky a obalu zaslala Česká republika ostatním členským státům EU a Komisi. Rozhodně se však nejednalo o prvotní krok k vyřešení tohoto problému - dříve již proběhlo jednání zemí V4, v europarlamentu i na Radě ministrů zemědělství. Výsledek testu je považován za důkaz, který by mohl pomoci odstranit problém dvojí kvality potravin a diskriminace spotřebitele. Snad se již brzy dočkáme změny unijní legislativy.

 

 

 

Autor: Mgr. Ing. Magdalena Žáková
Akce Eurocentra
Právě pro Vás připravujeme další akce.
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty