Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Studenti v Plzni se dozvěděli řadu zajímavostí o diplomacii

8. prosince 2020 hostila Katedra politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU Janu Hybáškovou, zvláštní zmocněnkyni ministra zahraničí pro podporu vstupu Čechů do institucí EU a mezinárodních organizací. Přednášela o příležitostech v mezinárodním prostředí, které by mohli čeští studenti a občané v budoucnu využít ve svých pracovních kariérách. O seminář živě streamovaný prostřednictvím Google Meet z plzeňské Fakulty filozofické byl velký zájem, sledovalo ho přes sedmdesát účastníků.

Hybášková v úvodu zmínila zejména důležitost zahraničních stáží, kterých je možnost se zúčastnit ve strukturách NATO, EU anebo v rámci studijních pobytů Erasmus. Dle jejích slov je takováto stហmnohdy tou nejpřínosnější částí studia, protože dá mladému člověku ten nejlepší vhled do specifické kultury, kterou tak má možnost poznat daleko důkladněji, než kdyby o dané kultuře pouze četl odbornou literaturu. Tuto zkušenost měla sama šanci v mládí poznat v Káhiře, kde strávila celých 19 měsíců na studijní stáži, během níž poznávala místní prostředí a zvyky.

Ve své přednášce Jana Hybášková taktéž představila koncepce české zahraniční politiky jako například bezpečnost, prosperitu a lidská práva. Dále zmínila jednotlivé procesy v rámci diplomatických jednání a postup v případě řešení diplomatických sporů. Zdůraznila, že v dnešní době patří k největším nebezpečím pro Českou republiku dezinformace, obzvláště dezinformace týkající se nemoci COVID-19. Mezi další významná nebezpečí patří například i klimatické změny, které mají dopad na lidi po celém světě.

Své poutavé vyprávění o diplomacii řečnice opřela zejména o vlastní bohaté zkušenosti, nebo v minulosti působila jako velvyslankyně EU v Namibii a Iráku, jako velvyslankyně ČR v Kuvajtu, Kataru a také Slovinsku, rovněž pak vedla Delegaci Izrael jako členka Evropského parlamentu.

V závěru přednášky se věnovala roli evropské diplomacie, kde popsala klíčové zájmy a priority EU, mezi které patří například humanitární pomoc, zajištění otevřeného systému a svobodný prostor volného pohybu, taktéž zdůraznila, že pro Evropu je důležité udržení stability. Na úplném konci byl prostor pro dotazy, kdy Jana Hybášková odpovídala na otázky studentů jak z profesního, tak z osobního života. Účastníky online debaty například zajímalo, jak se jí podařilo skloubit diplomatickou kariéru s rodinným životem, kde se jí během jejích misí líbilo nejvíce a kterou zemi by doporučila k procestování nebo také jaké jsou šance na přijetí do Diplomatické akademie Ministerstva zahraničí ČR.

Autor: Ondřej Benda, stážista Eurocentra Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty