Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Český úředník Evropské komise poradil studentům v Plzni, jak na kariéru v institucích EU

Poslední listopadový čtvrtek se v prostorách Fakulty ekonomické ZČU v univerzitním areálu na Borech uskutečnila zajímavá přednáška, která měla studentům za cíl představit, jak na kariéru v institucích Evropské unie a jaká je tam práce. Vzácným hostem besedy byl Čech pracující řadu let v Evropské komisi LukᚠPejčoch.

Akci o pracovních příležitostech v institucích EU uspořádalo Eurocentrum Plzeň ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci naplňování vládní Strategie podpory občanů ČR v institucích EU. Čechů se dostává k práci v evropských institucích totiž velmi málo.

Jedním z úspěšných Čechů, který se dostal k práci v Evropské komisi, je LukᚠPejčoch. Ten na úvod svého vystoupení popsal svou profesní kariéru. Coby absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze pracoval nejprve v auditorské firmě a posléze se na základě této zkušenosti dostal jako auditor do Bruselu. Nyní už pátým rokem pracuje v Generálním ředitelství pro obchod. LukᚠPejčoch se tak následně v rámci své přednášky snažil posluchačům objasnit, čím konkrétně se toto generální ředitelství Evropské komise zabývá. V širším kontextu se tak věnoval například celním bariérám poté, co se publikum jednomyslně shodlo na tom, že mezinárodní obchod je dobrá věc, ne však cla. Cla totiž nejvíce dopadají na konečného spotřebitele. Přednášející posluchače seznámil také se základními daty, podle nichž je Evropská unie jasnou obchodní velmocí, protože je druhým největším exportérem po Číně a zároveň i druhým největším importérem po Spojených státech. Celkově pak má vyrovnanou bilanci – téměř stejně dováží, jako vyváží. Na konkrétních příkladech se LukᚠPejčoch účastníkům pokusil vysvětlit také antidumpingová opatření EU. Rovněž se dostal k tématu obchodních smluv EU. Závěrem posluchačům přiblížil průběh výběrových řízení do evropských institucí a snažil se je motivovat k tomu, aby se tam nejprve pokusili přihlásit alespoň na stáž. Sám na své práci kladně zhodnotil i možnost cestování po celém světě, díky čemuž například navštívil Argentinu, Brazílii, Čínu či Indii.

Autor: Eurocentrum Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty