Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

V Plzni i Českých Budějovicích žáci zábavnou formou poznávali Finsko a Skandinávii

Ke konci školního roku připravila Eurocentra v Plzni a Českých Budějovicích bohatý program plný her a soutěží o Finsku, které se od července ujalo předsednictví v Radě Evropské unie. Celá akce probíhala především v angličtině a zájem o ni byl tradičně veliký – zúčastnilo se přes tři sta žáků z výše uvedených měst, ale i blízkého okolí.

Zábavně-vzdělávací program s názvem „Pod skandinávským křížem: Finsko a další severské země“ byl určen žákům druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií. V Českých Budějovicích se uskutečnil 12. června v Domě dětí a mládeže a v Plzni 17. června v prostorách Evropského domu ve spolupráci s oddělením zahraničních knihoven Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.

Žáci se vždy na úvod během přivítání dozvěděli, proč je čeká právě program věnovaný především Finsku. Poté se rozdělili na tři stanoviště, na nichž se postupně všichni vystřídali. Na prvním stanovišti dostali za úkol k jednomu ze tří vylosovaných skandinávských států, které jsou členy EU, přiřadit správně deset ze třiceti obrázků charakterizujících danou zemi. Mezi obrázky byly například vlajky, mince, typické produkty, významné osobnosti či památky Finska, Švédska a Dánska.  Po správném roztřídění předváděli žáci ostatním týmům pantomimou, co měli na svých obrázcích. Ve hře Riskuj! dali žáci ve skupinkách hlavy dohromady, aby přišli na správnou odpověď na kvízové otázky týkající se skandinávské geografie, historie, jazyků, osobností či turistiky. Z osobností jim vrtal hlavou švédský chemik Alfred Nobel, dánský astronom a alchymista Tycho Brahe či finští sportovci – pilot Formule 1 Mika Häkkinen a hokejista Teemu Selänne. Mezi známými spisovateli Hansem Christianem Andersenem, Astrid Lindgrenovou a Mika Waltarim pak většinou dokázali správně určit právě posledně jmenovaného jako Fina. Z jazykových otázek se dozvěděli, že název lego vznikl zkratkou dánských slov „leg godt“, která znamenají „dobře si hraj“, nebo jak vznikl název švédské nábytkářské firmy IKEA a proč Finové nazývají svou zemi Suomi. V otázkách z historie řada žáků věděla, že za třicetileté války obléhali Prahu a odvezli z ní umělecké sbírky Rudolfa II. včetně Ďáblovy Bible právě Švédové nebo že zlatý hattrick na mistrovství světa v ledním hokeji letos Švédům překazili Finové. Při otázkách z geografie se však žákům často pletlo, které z těchto tří států jsou královstvími nebo že eurem se platí pouze ve Finsku. Oříškem pak bylo zejména přijít na největší jezero v EU, které se oproti očekávání nenachází v zemi tisíců jezer. Mezi otázkami z turistiky pak žáci často dobře tipovali, že vesničku Santa Clause lze navštívit ve Finsku, zábavní park Tivoli či nejstarší Legoland zase v Dánsku a Nobelovo muzeum ve Švédsku.

Na třetím stanovišti pak bylo nachystáno přiřazování základních pozdravů a frází v dánštině, švédštině, finštině k těm anglickým. Žáci pobaveně zjišovali, že dánština se švédštinou coby germánské jazyky mají s angličtinou leccos společného, a většinu frází tak spojili správně. Ti nejrychlejší si poslechli píseň Mamma Mia švédské skupiny ABBA a snažili se do jejího textu doplnit vynechaná slova.

Nejlepší soutěžící získali na každém stanovišti nějakou odměnu, za snahu pak všichni zúčastnění žáci obdrželi na závěr sladkost a z akce odcházeli navíc s novými vědomostmi a plni zážitků.

V Plzni pak žáci ani o prázdninách nezaháleli a potrénovali své mozkové buňky v rámci šesti červencových a srpnových příměstských letních jazykových táborů. Většina pak zvládla soutěžit a dozvědět se řadu zajímavostí o právě předsedajícím Finsku a dalších dvou skandinávských členských státech EU – Dánsku a Švédsku – bez problémů v angličtině.

 

Fotoalba z akcí naleznete zde: 

https://www.facebook.com/pg/eurocentrum.plzen/photos/?tab=album&album_id=10156689145843026

https://www.facebook.com/pg/eurocentrum.plzen/photos/?tab=album&album_id=10156785390903026

https://www.facebook.com/pg/eurocentrum.plzen/photos/?tab=album&album_id=10156821892263026

Autor: Jana Němcová, Eurocentrum Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty