Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Plzeňští žáci oslavili Den Evropy v Techmanii i výstupem na rozhlednu

Na 9. května připadá Den Evropy a Eurocentrum Plzeň u této příležitosti uspořádalo společně s Europe Direct Plzeň nejprve s předstihem 7. května Den Evropy v Techmanii a pak přímo 9. května již pátý ročník pochodu „Na Chlum z Evropy vedou šlápoty“. Obou Dnů Evropy, jejichž cílem bylo letos také připomenout 15. výročí Česka v Evropské unii, se zúčastnilo několik set žáků převážně plzeňských základních škol.

7. května byla po celý den v plzeňské Techmanii připravena stanoviště, jejichž cílem bylo ověřit znalosti účastníků o Evropě i České republice. Celkem byly k dispozici 3 obtížnosti (pro nižší a vyšší stupně základních škol a dále pro školy střední). Za správné odpovědi na všechny otázky získali návštěvníci dárek s evropskou tematikou. Speciální stanoviště s evropským kvízem si pak připravilo Informační centrum pro mládež Plzeň, Kancelář Evropského parlamentu v ČR, kde se mohli návštěvníci vyfotografovat s tematickým pozadím k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu, a Eurocentrum Plzeň, které si přichystalo pestrou směsici her a znalostních úkolů týkajících se Evropy.  Účastníci Dne Evropy v Techmanii si tak na stanovišti Eurocentra mohli zahrát evropské Pexetrio s vybranými státy, jejich vlajkami a symboly, dále přiřazovali různé zajímavosti ke členským státům EU prostřednictvím hry Procestuj Evropu, také se pokoušeli poznávat vlajky či památky členských států EU anebo si o jejich hlavních městech zapamatovat skrze brainbox co nejvíce informací (faktických i vizuálních).  Nejenže se všichni zábavnou formou dozvěděli řadu zeměpisných, historických i kulturních zajímavostí o členských státech EU, ale především se dobře bavili a za odměnu získali i sladkosti.

Již tradiční pochod „Na Chlum z Evropy vedou šlápoty“ pak 9. května připravilo Eurocentrum Plzeň nejen ve spolupráci s Europe Direct Plzeň, ale také s KČT – odbor Bolevec Plzeň.

Kolem deváté hodiny ranní se na dvě stě žáků zúčastněných základních škol vydalo na dvoukilometrovou trasu, během níž hledali v lese plakáty, které obsahovaly zajímavosti týkající se 15. výročí českého členství v Evropské unii. Žáci tak měli během stopovačky za úkol třeba vypsat podle loga českého předsednictví EU z roku 2009 všechny členské státy nebo poznávat některé státy z Entropy, či dokonce některé kraje z takzvané Czechtropy a jejich památky financované z evropských fondů. Žáci byli ve vyplňování pracovních listů během stopovačky velice úspěšní, a tak sladkou odměnu získali všichni a věcnou pak jen ti nejlepší z jednotlivých škol.

U rozhledny si žáci zahráli spoustu her s tematikou Evropské unie, které pro ně byly přichystány, včetně nové hry Procestuj Evropu, která vznikla při příležitosti letošního Evropského týdne mládeže. Po splnění aktivit minimálně na dvou ze čtyř stanoviš získali žáci na posilnění zdarma špekáček, který si měli možnost opéct na připraveném ohništi. Žáci, kteří ještě nebyli příliš unavení a nebáli se výšek, vystoupali také na vrchol rozhledny Chlum, ze které je nádherný výhled na Plzeň.

Již tradiční pochod „Na Chlum z Evropy vedou šlápoty“ je oslavou Dne Evropy a zároveň připomínkou dob, kdy Evropou, stejně jako dnes, mohli volně chodit lidé za prací, na zkušenou a za obchodem. Kromě toho chce připomenout i významnou pozici české turistiky jakožto národního fenoménu své doby.

Den Evropy, 9. květen, je jedním ze symbolů Evropy a Evropské unie. Je připomínkou 9. května 1950, kdy francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman představil myšlenku mírové spolupráce v Evropě. Proto bývá někdy také nazýván Schumanův den. Letos slaví jeho myšlenka již 68. výročí.

Autor: Eurocentrum Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty