Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

V Plzeňském a Jihočeském kraji odkrývali návštěvníci Perly Bulharska i Česka

V průběhu dubna a května se uskutečnila v Plzeňském a Jihočeském kraji série čtyř přednášek s názvem „Perly Bulharska i Česka“ u příležitosti bulharského předsednictví Radě EU. Cestovatelské besedy odhalující krásy nejen této evropské země růží, ale i té naší se těšily velkému zájmu.

Všechny cestovatelské besedy proběhly ve spolupráci s Bulharským kulturním institutem, které pro ně zapůjčilo videoprezentace bulharských pozoruhodností zachycených drony z ptačí perspektivy „Bulharsko z výšky“. Unikátní záběry představily z bulharského kulturně-historického dědictví a přírodních zajímavostí například místa jako Belogradčik, pevnost Babu Vidu či Asenovu pevnost, památník Šipka, mys Kaliakra nebo thráckou svatyni Belintaš. V Rokycanech se jako tradičně beseda uskutečnila ve spolupráci s Městskou knihovnou Rokycany a v Nepomuku ve spolupráci s Městským muzeem a galerií a navázala na cyklus přednášek o památkách členských států Unie v rámci letošního Evropského roku kulturního dědictví. V Plzni se pak Perly Bulharska i Česka zaleskly ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje a v Českých Budějovicích na závěr v Jihočeské vědecké knihovně.

Průvodkyněmi návštěvníků cestovatelských besed byly zaměstnankyně Eurocenter Plzeň a České Budějovice. Na samotný úvod nejprve představily Eurocentra a přiblížily institut předsednictví Radě EU. O Bulharsku se pak účastníci dozvěděli mnoho zajímavostí z historie či kultury a hlavně měli příležitost si nejen prostřednictvím krátkých videí, ale i fotografií prohlédnout konkrétní města a místa, kam by jako turisté mohli zavítat. A tak získali představu, že Bulharsko není jen destinací na pobřeží Černého moře, ale je rovněž bohaté na kulturní památky, kláštery a pyšní se několika nádhernými pohořími jako třeba Rila, Pirin či Rodopy. Samotné hlavní město pak leží na úpatí pohoří Vitoša, které tvoří odevšud viditelnou skvostnou kulisu Sofie. Navíc k vrcholkům pohoří se lze poměrně snadno dostat z centra Sofie.

V bulharských klášterech má svůj původ staroslovanská abeceda – základ cyrilice. I v Bulharsku je důležitý den oslavy svatého Cyrila a Metoděje, připadá tam však již na rozdíl od našeho svátku na 24. květen. Z klášterů si návštěvníci na fotografiích prohlédli nejznámější Rilský, zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a dozvěděli se i jeho historii. Z dalších bulharských UNESCO památek se pak také blíže seznámili s městem na pobřeží Černého moře Nesebrem, kde lze navštívit řadu chrámů vystavěných v době Byzance. Nechybělo však ani povídání o nedaleké Sozopoli neboli městě spásy, kde v dějinách často v tamním zálivu nacházely lodě za bouřlivého počasí bezpečí. Krásu historických částí obou těchto měst umocňuje jejich jedinečná poloha, nebo se rozkládají na skalnatých poloostrovech vybíhajících do moře. Z černomořského pobřeží bylo zmíněno také letovisko Primorsko, kam s oblibou jezdí hodně Čechů a kde si vládce komunistického Bulharska Živkov nechal vystavět letní rezidenci vilu Perlu. Její okolí pak nechal obehnat neprodyšným plotem, a tak kvůli loveckému revíru vyhrazenému Todoru Živkovovi zůstala až neuvěřitelně dlouho neobjevena unikátní thrácká svatyně Beglik Taš, která si vysloužila přídomek „bulharský Stonehange“.

Návštěvníci přednášek dále alespoň opět prostřednictvím fotografií zavítali do Údolí růží a dozvěděli se o výrobě růžového oleje, v níž Bulharsko dominuje mezi evropskými producenty, a kde je na produkci jediného gramu zapotřebí přes tři kila okvětních lístků růží. Závěrem účastníci besed ochutnali nachystané tematické občerstvení a poslechli si zajímavosti o bulharské kuchyni, mezi jejíž speciality patří mimo jiné třeba kebapče a kjufte (kuličky mletého masa na grilu) či sirene po šopski (ovčí sýr s vejci a zeleninou zapékaný v tradiční hliněné nádobě). Obecně byly vyzdviženy vynikající bulharské mléčné výrobky, mezi nimiž se tamější jogurty pyšní specifickou bakterií lactobactericum bulgaricum, kterou nenajdete nikde jinde na světě. Jako suvenýr se pak kromě růžového oleje vyplatí z Bulharska dovézt některé z kvalitních červených vín (například i u nás známé víno Medvědí krev), nebo již starověký Homér v Odysseji opěvoval „víno sladké jako med“ pocházející z Trácké nížiny.

Autor: Jana Němcová, Eurocentrum Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty