Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Plzeňští žáci oslavili opět Den Evropy výstupem na rozhlednu

Na 9. května připadá Den Evropy a Eurocentrum Plzeň u této příležitosti uspořádalo již čtvrtý ročník pochodu „Na Chlum z Evropy vedou šlápoty“. Zúčastnilo se ho na dvě stě padesát žáků plzeňských základních škol.

Akci připravilo Eurocentrum Plzeň ve spolupráci s Europe Direct Plzeň, KČT – odbor Bolevec Plzeň a Střediskem volného času Radovánek. O akci byl opět obrovský zájem, a tak nad předem stanovený limit dvou set padesáti žáků musely být již další školy odmítány.

Kolem deváté hodiny ranní se žáci zúčastněných základních škol vydali na dvoukilometrovou trasu, během níž hledali v lese plakáty, které obsahovaly informace o nejvyšších horách Evropy, a tyto informace ze stopovačky si museli zapamatovat, aby poté v cíli u rozhledny mohli vyplnit co nejlépe pracovní list, a soutěžit tak o hodnotné ceny.  Žáci byli ve vyplňování pracovních listů velice úspěšní, i když odměněni mohli být jen ti nejlepší.

U rozhledny si žáci zahráli spoustu her s tematikou Evropské unie, které pro ně byly přichystány, a mohli se také zúčastnit přírodovědné stezky. Po splnění aktivit minimálně na dvou ze čtyř stanoviš získali žáci na posilnění zdarma špekáček, který si měli možnost opéct na připraveném ohništi. Žáci, kteří ještě nebyli příliš unavení a nebáli se výšek, vystoupali také na vrchol rozhledny Chlum, ze které je nádherný výhled na Plzeň.

Bylo vidět, že si žáci celé dopoledne užili a byli nadšení ze všeho, co pro ně bylo nachystáno. Ke zdaru celé akce přispělo pak také počasí, které se letos obzvláště vydařilo, protože po celou dobu příjemně svítilo a hřálo sluníčko.

Již tradiční pochod „Na Chlum z Evropy vedou šlápoty“ je oslavou Dne Evropy a zároveň připomínkou dob, kdy Evropou, stejně jako dnes, mohli volně chodit lidé za prací, na zkušenou a za obchodem. Kromě toho chce připomenout i významnou pozici české turistiky jakožto národního fenoménu své doby.

Den Evropy, 9. květen, je jedním ze symbolů Evropy a Evropské unie. Je připomínkou 9. května 1950, kdy francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman představil myšlenku mírové spolupráce v Evropě. Proto bývá někdy také nazýván Schumanův den. Letos slaví jeho myšlenka již 68. výročí.

Autor: Lenka Švancarová, stážistka Eurocentra Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty