Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Na Noci s Andersenem v zahraničních knihovnách v Plzni kreslily děti komiks a četly skotské pohádky

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje ve spolupráci s Eurocentrem Plzeň, Francouzskou Aliancí a centrem Tandem připravila na 23. března 2018 jako tradičně Noc s Andersenem. Jedná se o celostátní projekt, který má mladé čtenáře nalákat do knihoven. Je určený pro děti ve věku od pěti do patnácti let.

Program byl velmi pestrý. Děti byly podle věku rozděleny do tří skupin a postupně obešly všechna tři stanoviště, kde na ně čekaly hry a zábavná čtení v angličtině, němčině, a dokonce se během večera setkaly i s francouzským komiksovým autorem Sylvèrem Jouinem, s nímž se učily, jak se kreslí komiks.

Eurocentrum mělo své zázemí v prostorách Anglické knihovny. Cílem bylo přiblížit skupinám jeden z členských států EU. Volba letos padla na jednu ze čtyř zemí Spojeného království - Skotsko. Přednáška se skládala ze tří částí.

Nejprve byla pro děti připravena prezentace, která představovala nejvýznamnější místa ve Skotsku. Děti se tak dozvěděly, že i když je Edinburgh hlavním městem, není tím největším. Že nejvyšší horou je Ben Nevis, který je ale nižší než Sněžka. Také jim byla představena tradiční skotská jídla, kilty i unikátní Highland games. Prezentace byla spojena také s ukázkou specifičnosti skotské gaelštiny a zvídavými dotazy, na které děti pohotově reagovaly. Samotné je pak nejvíce zaujalo povídání o Harry Potterovi, kterého začala psát jeho tvůrkyně Rowlingová právě v Edinburghu, či se vyptávaly, zda se Highland games účastní také ženy, a tipovaly, kolik váží kláda, kterou se tam hází.

Po prezentaci shlédly děti krátký film o nestvůře Nessie, žijící údajně v jezeře Loch Ness u hradu Urquhart. Film byl promítán v angličtině a děti ho samy překládaly. Na závěr se četly skotské pohádky – O Veselém krejčíkovi (The Sprightly Tailor), O Studně na konci světa (The Well of the World's End) a Tomáši Veršotepci (Thomas The Rhymer). Pohádky byly připraveny bilingvně, takže si každý mohl vybrat, jestli si pohádku přečte v originále, nebo v překladu. Na konci se o pohádce debatovalo a poukázalo se na rozdíly mezi skotskými a českými pohádkami.

Noc s Andersenem je bezpochyby velmi zajímavý a pro děti přínosný projekt. Večer v Anglické knihovně nám ukázal, že už ti nejmenší zvládají základní anglická slůvka a že větší děti mají povědomí o zemích v Evropě a aktivně se zajímají o dění kolem sebe.

Autor: Miroslava Brůhová, stážistka Eurocentra Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty