Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Rokycanští potřetí putovali po evropském kulturním dědictví – tentokrát v Belgii

V pondělí 12. března se v „Zeleném domě“ při Městské knihovně v Rokycanech uskutečnila třetí beseda z cyklu „Putování po evropském kulturním dědictví a s fondy EU“. Přednáška plzeňského Eurocentra na téma belgických a českých památek UNESCO se opět těšila velkému zájmu.

Pravidelný měsíční přednáškový cyklus vznikl tento rok při příležitosti Evropského roku kulturního dědictví. Po Francii a Velké Británii se tentokrát Rokycanští podívali prostřednictvím fotoprezentace Jany Němcové do Belgie. Nejprve nahlédli do historie státu, který získal svou nezávislost v roce 1830, kdy se do jeho čela postavil král Leopold z dynastie Sachsen-Coburg-Gotha, která vládne Belgii dodnes. Představitelům této dynastie se navíc prostřednictvím sňatkové politiky podařilo v 19. století proniknout na panovnické trůny také v Portugalsku, Británii a Bulharsku. Dále se účastníci dozvěděli o tradiční rivalitě mezi bohatšími Flandry na severu a chudším Valonskem na jihu. Pak už se vypravili do hlavního města Evropy – Bruselu. Samozřejmě nechybělo povídání o náměstí Grande-Place a domech vystavěných Victorem Hortou, které patří k architektonickým skvostům secese a jsou společně s náměstím zapsané na seznamu památek UNESCO. Řeč byla navíc i o neodmyslitelném symbolu města – čůrajícím chlapečkovi, který se nazývá Manneken-Pis a je považován za zachránce města, nebo podle legendy při obléhání města ve 14. století zachránil město před požárem, když počural zápalnou šňůru. Kromě jeho sošky, která byla vytvořena již v 17. století, přibyly ve městě koncem 20. století navíc sošky čůrající holčičky a čůrajícího psa.

V rámci Flander Rokycanští zavítali do Antverp, které si vysloužily hned dvě přezdívky, a to „Rubensovo město“, nebo zde tento vlámský malíř žil, a „Jeruzalém západu“ díky velké židovské komunitě. Antverpy byly v minulosti spolu s Paříží a Benátkami navíc evropským průkopníkem v oboru tiskařství, a proto zde lze navštívit mimo jiné nakladatelství Plantin-Moretus ze 16. století, které je zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO stejně jako místní radnice a zvonice katedrály. Při cestě do Flander nelze samozřejmě vynechat ani Bruggy označované jako „Benátky severu“, jejichž historické centrum rovněž figuruje na seznamu UNESCO. Na tomto seznamu najdeme také celkem 33 belgických zvonic či 13 bekináží ve Vlámsku, což je uzavřený blok budov, které obývaly bekyně, ženy sloužící Bohu v rámci římsko-katolické církve, jež však neskládaly řeholní sliby. Tyto bekináže si lze prohlédnout například v Bruggách či Lovani, kde je možné vypravit se navíc třeba na exkurzi pivovaru Stella Artois z roku 1366.  

Z Valonska si Rokycanští prohlédli jeho hlavní město Namur, v jehož historickém centru se nachází nejen jedna ze zvonic zapsaných na seznamu UNESCO, ale také sochy Josefa a Františka vytvořené podle karikaturisty Jeana Legranda, kteří poslouchají šneky. Ti jsou maskotem města zřejmě nejen proto, že jsou tamější typickou pochoutkou, ale i o samotných Namuřanech se říká, že jsou jako šneci – nikam nespěchají a na všechno mají času dost. Ve městě Tournai jsou hned dvě památky UNESCO, a sice strážní věž beffroi a pak také románská katedrála Notre-Dame z 12. století.

Z českých památek UNESCO představila Kristýna Chrtková tentokrát významné turistické centrum nacházející se v jihozápadním cípu Moravy – Telč. Od roku 1992 je pod ochranou UNESCO honosný renesanční zámek a historické jádro města, které si dochovaly svou téměř 500 let starou podobu. V neposlední řadě byl zmíněn také Kostel sv. Ducha se svatodušní věží, která je nejstarší, 49 metrů vysokou, stavební památkou ve městě. V současné době jsou střecha a krov věže rehabilitovány v rámci projektu podpořeného evropskými fondy. Ještě v letošním roce tak bude zpřístupněno vrchní patro věže s novou expozicí „Telč v proměnách času“.

V pondělí 16. dubna se Rokycanští mohou těšit na „Perly Bulharska i Česka“ – u příležitosti bulharského předsednictví Radě EU. Stejná beseda je naplánována na 24. dubna také v Městském muzeu a galerii v Nepomuku. Díky spolupráci s Bulharským kulturním institutem budou besedy doprovázeny i videoprezentacemi „Bulharsko z výšky“.

Autor: Jana Němcová, Eurocentrum Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty