Rokycantí zahájili putování po evropském kulturním dědictví ve Francii
V pondělí 22. ledna se v Zeleném domě při Městské knihovně v Rokycanech uskutečnila první beseda z cyklu Putování po evropském kulturním dědictví a s fondy EU. Přednáka plzeňského Eurocentra na téma francouzských a českých památek UNESCO se těila velkému zájmu, zavítalo na ni kolem edesáti návtěvníků předevím z řad seniorů.
Pravidelný měsíční přednákový cyklus vznikl tento rok při příleitosti Evropského roku kulturního dědictví. Slova se nejprve ujala Jana Němcová, která na úvod stručně představila Eurocentrum a orgány EU včetně Komise, je kadoročně vyhlauje tematické roky. Následně vysvětlila, proč na začátek přednákového cyklu zvolila Francii. Tato země je nejen zakládajícím členem EU a vzeel právě z ní od politika Roberta Schumana popud k zaloení prvního Evropského společenství, ale Janě Němcové je Francie blízká i z osobního hlediska, nebo v ní absolvovala část svého studia a následně i pracovní stá, tudí mohla posluchačům předat i praktické rady a postřehy, které z obyčejných cestopisů nemusejí vyčíst. To se například týkalo dlouhý front, ve kterých si počkáte, kdy se budete chtít dostat na Eiffelovu vě výtahem, a proto je cenově i časově výhodnějí vystoupat po 345 schodech aspoň do jejího prvního patra. Ne se návtěvníci seznámili i vizuálně s vybranými francouzskými památkami, dozvěděli se ve zkratce významné mezníky francouzských dějin, co jim poskytlo irí historický kontext.
Bohuel délka přednáky omezila počet památek, o nich mohla být řeč, ale na druhou stranu Jana Němcová vybrala turisticky a historicky nejzajímavějí místa a regiony Francie, je jsou návtěvníky nejvíce navtěvované, a tudí se posluchači nemuseli cítit nijak ochuzeni. Vyzdviené byly pak předevím památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. V Paříi k nim patří nábřeí Seiny s nádhernou gotickou katedrálou Notre-Dame, muzei Louvre a Musée dOrsay a Eiffelovkou. Návtěvníci besedy tak ji třeba vědí, e na prohlídku Louvru nestačí jen dvě hodiny a e je velice snadné v něm zabloudit, protoe je to ohromný komplex, kde je vystaveno kolem 35 tisíc exponátů uměleckých předmětů, kromě děl impresionistů, které najdeme v budově bývalého nádraí Musée dOrsay. Samozřejmě nelo v povídání vynechat Eiffelovu vě, která je symbolem Paříe a potamo celé Francie. Paradoxem bylo, e zprvu se Francouzům vůbec nelíbila, protoe podle nich hyzdila historický vzhled Paříe. Jejími kritiky byli i známí spisovatelé jako Maupassant, Zola či Dumas. Eifellova vě byla postavena u příleitosti Světové výstavy v Paříi v roce 1889 a měla zde stát pouze dvacet let.
S Janou Němcovou se následně posluchači vydali i mimo Paří zejména do Bretaně, Alsaska a Provence. V rámci Bretaně udělali delí zastávku u přílivového ostrova Mont-Saint-Michel, kde je moné se setkat s největím rozdílem mezi výkou mořské hladiny při přílivu a odlivu v Evropě. Při putování po Provence se pak mohli návtěvníci kochat levandulovými poli v okolí opatství Sénanque či malebností Arles, kterou věrně zachycoval na svých obrazech Vincent van Gogh. Povídání uzavřel po předchozím představení francouzských královských sídel jako Versailles či Chambord hrad Carcassonne, o jeho rozsáhlou rekonstrukci se postaral Viollet-le-Duc, tentý architekt jako u paříské katedrály Notre-Dame, jí dodal na tajuplnosti prostřednictvím fantaskních postav potměilých démonů.
Druhé části přednáky se ujala Kristýna Chrtková, která se zaměřila na památky UNESCO v České republice. A jeliko u nás máme dvanáct památek zapsaných na seznam UNESCO, tak i ona musela svůj výběr omezit, aby se ve stihlo. Protoe bylo zároveň dosti pravděpodobné, e posluchači vybraná místa Český Krumlov a Kutnou Horu ji sami někdy navtívili, byla tato část přednáky pojata trochu jinak. Patrná byla předevím snaha ukázat co nejvíce zajímavých míst v obou zmíněných městech včetně objektů, které byly opraveny z peněz EU.
Prohlídka Českého Krumlova začala, jak by se dalo očekávat, u zámeckého komplexu, který je druhý největí v České republice. Nicméně Český Krumlov není na seznamu UNESCO jen díky tomuto velkému zámeckému komplexu, ale také proto, e se zde krásně zachovalo historické centrum. Velmi známé je i otáčivé hleditě, kde se přes léto koná řada představení. Nejen díky nim je v létě v Českém Krumlově obzvlátě ivo, velice vyhledávané a oblíbené jsou i Slavnosti pětilisté růe. Scénáře jednotlivých ročníků slavností vychází z významných výročí města a konkrétních dějinných událostí spjatých s rodem Romberků. Součástí oslav jsou zejména historické průvody a rytířské turnaje.
Poslední místo, kam se posluchači s Eurocentrem vypravili, byla Kutná Hora, která je nazývána pokladnicí a klenotem země, protoe se zde těilo stříbro. Kdy se řekne Kutná Hora, tak se asi kadému vybaví Chrám svaté Barbory, který je jedinečný svým opěrným systémem, je architekt Matěj Rejsek vybudoval kvůli těkým oknům s vitráemi. Nicméně Barbora, jak místní chrám nazývají, není jediným zajímavým místem v Kutné Hoře. Můeme zde najít například Vlaský dvůr, který byl dočasným sídlem českých králů, nebo kostel svatého Jakuba. Za návtěvu jistě stojí i familiárně označovaná tabačka Muzeum tabáku v areálu bývalého cisterciáckého klátera, kde sídlí firma Philip Morris. Pro turisticky zaloené posluchače byla zmíněna i rozhledna Kaňk, která se nachází v místě, kde bývala havířská osada.
Fake news a jak proti nim bojovat (Plzeň)
28.02.2019 15:00 - 17:00
Rumunsko dnes (Plzeň)