Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

V Rokycanech i Českých Budějovicích procestovali zájemci s Eurocentry Pobaltí

Poslední listopadové pondělí se v „Zeleném domě“ při Městské knihovně v Rokycanech uskutečnila přednáška „Perly Pobaltí“. Vznikla při příležitosti estonského předsednictví Radě Evropské unie a byl o ni velký zájem. S úspěchem se pak stejná přednáška setkala i o dva dny později v klubu Horká Vana v Českých Budějovicích.

Přednáška byla pojata jako cestovatelská beseda, při které posluchači procestovali všechny tři Baltské země a jejich průvodkyněmi byly zaměstnankyně Eurocenter z Plzně, Českých Budějovic a Hradce Králové. Na samotný úvod nejprve návštěvníky seznámily se službami Eurocenter, přiblížily jim institut předsednictví Radě EU, v němž už se v roce 2013 a 2015 před Estonskem vystřídaly i Litva s Lotyšskem, a upozornily na skutečnost, že všechny tři země používají euro. O všech Baltských státech se pak účastníci dozvěděli mnoho zajímavostí z historie či kultury a hlavně měli příležitost si prostřednictvím fotografií prohlédnout konkrétní města a místa, kam by jako turisté mohli zavítat. Posluchači již jistě neudělají chybu v tom, kde který stát leží na mapě či jaké je jeho hlavní město. Právě hlavní města všech tří Baltských států jsou velkým turistickým lákadlem a všechna jsou rovněž zapsána v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.  Pobaltí však kromě řady architektonických památek může nabídnout i spoustu přírodních krás.  

Účastníky besedy samozřejmě nejvíce zaujaly zvláštní „perličky“ z jednotlivých států. V případě Estonska to byl například fakt, že je internetovou velmoc í s uzákoněným právem na internet nebo že nejdelší slovo v estonštině je „sünnipäevanädalalõpupeopärastlõunaväsimatus“ a v českém překladu znamená „nedělní večer nabitý energií po víkendové narozeninové oslavě“.  Z Lotyšska zaujala návštěvníky pověst o vzniku národní vlajky, která je mimochodem podobná pověsti o vzniku rakouské vlajky. Zajímavostí také je, že se v Lotyšsku nachází nejstarší pivovar v severní Evropě. Z Litvy můžeme jako perličku zmínit například muzeum čertů v Kaunasu, kde jeden čert má podobu Stalina, což posluchače, mezi nimiž převažovali senioři, velice pobavilo. Často navštěvovaným místem v tomto státě je Křížová hora, kam většina poutníků přináší kříž, tudíž jejich počet se stále navyšuje. Pozoruhodná je v této souvislosti skutečnost, že Litva přijala křesanství jako poslední země Evropě, přitom ve srovnání s ostatními Baltskými státy se v ní většina obyvatel hlásí ke katolické víře, ačkoli je i zde stále patrný vliv pohanství.

Po základním představení jednotlivých států Janou Němcovou z Eurocentra v Plzni a Kateřinou Markovou z Eurocentra v Českých Budějovicích se slova ujala Petra Pejcharová z Eurocentra v Hradci Králové, která všechny Baltské země několikrát navštívila, a tudíž mohla posluchačům sdělit praktické zkušenosti. Posluchače velice překvapila informace, že v Pobaltí chodí muži do důchodu dříve než ženy, což je odůvodňováno tím, že se muži oproti ženám dožívají nižšího věku, tak aby si ten důchod stihli také užít. Zvláštností je také to, že se v Pobaltí slaví letní slunovrat. Oslavy často trvají i tři dny a mnohými je tento svátek považován za mnohem důležitější, než jsou třeba Vánoce.

A když už byly zmíněny ty Vánoce, besedu uzavřelo vzhledem k blížícímu se adventu právě povídání o tom, jak se slaví v jednotlivých Baltských zemích. Věděli jste třeba, že Estonsko a Lotyšsko se přou o to, ve kterém z jejich hlavních měst se objevil vůbec první ozdobený vánoční strom na světě, nebo že v Litvě a Lotyšsku chodí o Vánocích zvláštní průvody v maskách? Jestli vy jste o tom dosud neslyšeli, tak účastníci besedy již ano.

Fotografie z akce jsou zveřejněny na profilu Eurocentra na Facebooku. 

 

Autor: Lenka Bulínová, stážistka Eurocentra Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty