Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Plzeňané živě debatovali o katalánském referendu

Jedním z aktuálních témat, které hýbe v současnosti Evropskou unií, je otázka odtržení regionu Katalánska od Španělska. Proto Eurocentrum Plzeň ve spolupráci s Akademickým spolkem studentů politických věd v Plzni a Centrem španělské kultury a vzdělávání uspořádalo debatu s názvem „Katalánské referendum: Cesta k vysněné nezávislosti?“ Zájemci o debatu zcela zaplnili univerzitní kavárnu Kulturku ZČU tak, že praskala ve švech.

Pozvání na debatu přijal Jiří Zákravský z Katedry politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU a Stanislav Škoda, hispanista a ředitel Českého centra v Madridu. Na úvod přišel na přetřes španělský deník El País, jenž ve svých článcích publikoval procenta lidí, kteří se zúčastnili katalánského referenda. Oba řečníci se shodli na tom, že výsledky otištěné ve španělském deníku mohou být trochu zkreslené. El País uvedl, že pouze 40 % voličů se “opravdu“ zúčastnilo samotného referenda. Zákravský i Škoda upozornili, že tyto výsledky nelze brát vážně, a shodli se na tom, že těch 40 % voličů jsou katalánští extrémisté a radikálové. V této souvislosti se politolog Zákravský zaměřil na otázku nacionalismu a pojmu národ. Někteří Katalánci se cítí být pouze Katalánci, protože vlastní jazyk, kultura a historie hraje v jejich existenci velikou roli. Nicméně je to poněkud kontraproduktivní, protože zbylých 60 % se cítí být současně jak Katalánci, tak i Španěly. Jejich pocit lze formulovat takto: My jsme Katalánci, ale součástí Španělska.

Vznik katalánského nacionalismu se datuje do doby španělského diktátora Franca. V té době byl totiž Madrid hlavní centrální silou a Katalánsko, v čele s Barcelonou, pouze “jakýmsi“ poddaným. Druhým probíraným tématem byl začátek eskalace katalánského nacionalismu. Podle Zákravského došlo k nové eskalaci katalánského nacionalismu v roce 2015, kdy se k moci dostaly nezávislé politické strany, které podporovaly katalánské referendum. Oba hosté pak hovořili o rozdílech mezi referendem z roku 2014 a 2017. Oproti předešlému referendu proběhlo toto naopak násilným způsobem. Španělská vláda podle Škody zareagovala velice zbrkle, navíc na sebe mediálně strhla negativní pohled.

Téma navázalo na další diskuzi, kde padla otázka reakce Evropské unie. Je známo, že Španělsko patří mezi tahouny Unie, ale nikdo se nedokáže shodnout na tom, zda by tento problém mohl výrazněji zasáhnout do struktury samotné EU. Na jednu stranu by Unie přivítala Katalánsko do integračního procesu, na druhou stranu říká, že krize se týká pouze Španělska a jenom Španělé ji musí vyřešit. Není to evropská krize, nýbrž španělská.

Španělští politici pochopitelně nemají žádný zájem o to, aby se Španělsko rozdělovalo, jelikož Katalánsko patří mezi nejvýdělečnější regiony. V případě odtržení by země značně ekonomicky utrpěla. V současné době se Katalánsko kvůli referendu potýká s ekonomický propadem. Katalánská vláda zaznamenala propad turistiky a 2 největší banky, CaixaBank a Banco Sabadell, okamžitě změnily svá sídla.

Poté přišly na řadu i dotazy ze strany posluchačů. První dotaz směřoval na osvětlení rozdílu mezi referendem 2014 a 2017. Slovo si vzal Zákravský a řekl, že Katalánci využili paniky z terorismu. Škoda ho doplnil tím, že toto referendum proběhlo za velké improvizace. Puidgemont pod tlakem nařídil, aby katalánská policie nezasahovala. Naopak Mariano Rajoy nedokáže vysvětlit, proč k referendu došlo, ani nařízení k násilnému zásahu. Další dotaz se pak například týkal extrémismu ze strany Katalánska. Oba pánové se shodli na tom, že k němu nedojde a žádná “ETA 2“ nevznikne. Španělsko už ostatně zkušenost s bojem proti baskickému hnutí ETA má. Je však pravda, že může dojít k menším pouličním bitkám, ale nedá se očekávat formování a razantní vzestup extremistických hnutí či jiných uskupení. Na popud posledního dotazu, jak to celé nakonec dopadne, Škoda uzavřel svou domněnkou, že Katalánci se celkově do odtržení spíše příliš nepohrnou, a Zákravský se rozhovořil o nutnosti změny španělské ústavy, nebo neřeší jednotlivé regiony, není v ní o nich žádná zmínka.

 

Autor: Binh Le Thanh, stážista Eurocentra Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty