Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

V Plzni i Českých Budějovicích se žáci vypravili Z Malty na Britské ostrovy

Ke konci školního roku připravila Eurocentra v Plzni a Českých Budějovicích ve spolupráci s partnery bohatý program plný her a soutěží o Maltě a Velké Británii. Celá akce probíhala především v angličtině a zájem o ni byl nebývale veliký – zúčastnilo se na pět set žáků z výše uvedených měst, ale i blízkého okolí.

Zábavně-vzdělávací program s názvem Z Malty na Britské ostrovy byl určen žákům druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií. V Českých Budějovicích se uskutečnil 19. června na Krajském úřadu Jihočeského kraje ve spolupráci s Europe Direct České Budějovice a v Plzni kromě původně plánovaného 22. června byl pro obrovský zájem přidán navíc ještě termín 21. června, oba dny se akce konala v prostorách Evropského domu ve spolupráci s oddělením zahraničních knihoven Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.

Žáci se vždy na úvod během přivítání dozvěděli, proč je čeká výprava právě „Z Malty na Britské ostrovy“ a co tyto dvě země vlastně spojuje. Co že tedy mají společného? Obě jsou ostrovního charakteru, mluví se v nich anglicky a navíc se měla letos Malta vystřídat s Velkou Británií v roli předsednického státu EU, původně plánované britské předsednictví však kvůli brexitu nakonec neproběhne.

Poté se žáci rozdělili na tři stanoviště, na nichž se postupně všichni vystřídali. Díky aktivitám se naučili spoustu nových anglických slovíček, které se snažili malováním, pantomimou a vysvětlováním přiblížit ostatním. Předvést Mr. Beana, Harryho Pottera, popsat Sherlocka Holmese, Davida Beckhama nebo třeba namalovat Nessie či Big Ben mnohdy nebylo jednoduché. Ve hře Riskuj! dali žáci ve skupinkách hlavy dohromady, aby přišli na správnou odpověď na kvízové otázky týkající se opět Malty i Velké Británie. Zapotili se jak při anglických příslovích a hledání jejich českých ekvivalentů, tak nad otázkami z historie, geografie a kultury obou států. Z osobností jim vrtala hlavou nejen současná britská premiérka Theresa May, ale třeba i Železná lady, oříškem bylo rovněž přijít na to, na jaké straně se řídí na Maltě a ve Velké Británii. Na třetím stanovišti pak bylo nachystáno promítání videí. V tom prvním se v angličtině dozvěděli řadu zajímavostí o Velké Británii - například že její královna je majitelkou jedné šestiny zemského povrchu, že Britové vypijí 165 milionů šálků čaje denně nebo že londýnské metro je nejstarší na světě. Druhé video bylo o Maltě, která leží ve Středozemním moři, je nejmenším státem v rámci EU a pitnou vodu tam získávají pomocí odsolování té mořské.

Po splnění všech úkolů čekala na žáky sladká odměna a z akce odcházeli navíc s novými vědomostmi a plní zážitků.

 

Autor: Markéta Čapková, stážistka Eurocentra Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty