Kalendář Eurocentra

Mapa Eurocenter


eurolisty

V Rokycanech už ví, jak lze vlastním jídelníčkem změnit svět

První červnové pondělí se v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje uskutečnila v Městské knihovně Rokycany beseda o projektu Menu pro změnu. Posluchači se tak mohli dozvědět řadu zajímavých a praktických informací o tom, proč záleží na zodpovědné spotřebě potravin a jak může jídelníček každého z nás změnit svět.

Projekt Menu pro změnu přijela do Rokycan představit jeho manažerka Tereza Čajková z Glopolisu. Projekt se zaměřuje svými vzdělávacími programy především na školy, prostřednictvím jejichž žáků a studentů však zvyšuje povědomí i dospělých a širší společnosti o globálních souvislostech našich každodenních voleb. Ve světě, kde stále téměř miliarda lidí hladoví, se třetina potravin nikdy nedostane na talíř a je vyhozena. Současná průmyslová produkce potravin zároveň celosvětově přináší vyčerpání půdy, znečištění vodních toků a masivní odlesňování. Přitom každý z nás může změnit svou zodpovědnou spotřebou potravin svět k lepšímu. Používáme různé potraviny a přísady, aniž bychom se zamýšleli nad tím, odkud pochází a jaké dopady jejich výroba má. Velká část těchto produktů navíc skončí v odpadkových koších, aniž by byla dokonale využita. To, co jíme, však ovlivňuje celý svět. Tereza Čajková proto návštěvníkům besedy objasnila několik hlavních zásad, jak volit potraviny, jejichž produkce respektuje planetu a její zdroje (vodu, půdu, ekosystémy a klima).

Na závěr Tereza Čajková představila konkrétní příklady pozitivních řešení či iniciativ, které vytvořili žáci a studenti škol, kteří se do projektu zodpovědné spotřeby potravin zapojili. Jednou z nich byl například otevřený dopis školáků známému výrobci sušenek, v němž žáci podnik vyzývali, aby změnil postup výroby svých produktů a nepoužíval palmový olej, kvůli němuž dochází k velkému ničení pralesů na Zemi. 

Beseda se rovněž uskutečnila v návaznosti na jedno z témat Národního konventu o EU – oběhového hospodářství, v jehož souvislosti se diskutuje rovněž o efektivnějším zacházení se zdroji, zodpovědném spotřebitelském chování či o ochraně životního prostředí.

Autor: Eurocentrum Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty