Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Evropský týden udržitelnosti - slovo závěrem

Jak žít ekologičtěji?

05.06.2020

Dnes je poslední den Evropského týdne udržitelnosti. V průběhu celého týdne jste zde mohli najít zajímavé rozhovory s regionálními osobnostmi, věnujícími se ekologii, názorná videa pro domácí tvoření i užitečné infografiky pro lepší orientaci v oblasti třídění odpadu. Pro dnešní den jsme jako závěrečný článek zvolili zamyšlení nad tím, jak může přispět k ochraně životního prostředí každý z nás. 

Možná si to někdy ani neuvědomujeme, ale mnohdy stačí malé krůčky, abychom snížili stopu odpadu, která po nás na Zemi zůstane. Můžeme například vyměnit igelitové pytlíky na ovoce a zeleninu za textilní. Dokonce dnes tyto textilní pytlíky prodávají i velké řetězce jako je Kaufland či Lidl, ale my si je můžeme ušít třeba ze starých záclon.

Mnoho z nás zejména ti, kteří žijí ve větších městech, je zvyklých si v průběhu dne koupit do kelímku kávu. Co takhle si v tašce či batohu nosit svůj vlastní hrníček? Mnoho kaváren také nabízí vyměnitelné kelímky za menší poplatek, který slouží jako záloha. To samé bychom mohli ale aplikovat i na láhve s vodou. Není nic snazšího než si koupit vlastní lahev, do které si budu točit vodu z kohoutku. Komu nevoní kohoutková voda kvůli chloru, může si pořídit speciální lahev s uhlíkovým filtrem. Uvidíte, že i Vaše tělo Vám poděkuje, když omezíte sladké limonády!

Úplným základem je ale třídění odpadu. Možná si říkáte, že se Vám bude doma akorát hromadit odpad. Není to pravda. Pravidelným tříděním naopak uvidíte, že Vᚠodpadkový koš je na polovině svého obsahu. Dnes je na trhu velké množství různých košů na tříděný odpad, které Vám nejen poslouží, ale i hezky vypadají. Určitě si vyberete!

Pokud jste již ekologičtí nadšenci anebo Vás jenom zajímá, co se děje třeba ve Vašem okolí či jaké existují projekty zabývající se ekologií, můžete navštívit níže uvedené stránky. Naším dnešním dárkem pro Vás jsou také infografiky ke stažení s nápady, co můžete změnit a dělat pro sebe i naši planetu. Jestli stále váháte, zda má smysl něco dělat pro životní prostředí, zkuste pomocí jednoduchého formuláře ZDE zjistit, jakou stopu za sebou zanecháváte. A hlavně neděláte to jenom pro sebe, ale i pro svoje děti, vnoučata a všechny, kteří přijdou po nás!

 

Trash Hero Hradec Králové

https://www.facebook.com/pg/TrashHeroHK

 

Zajímá Vás zero waste život? Zde se dozvíte více!

https://www.reduca.cz/blog/

https://www.zerowastelife.cz/

https://www.facebook.com/BezobaluHK/

 

Další zajímavé stránky

https://www.treefactory.cz/

https://www.platforma8.org/

https://kbelik-vody0.webnode.cz/kbelik-vody-do-prirody/

https://www.uklidmecesko.cz/

https://www.greenpeace.org/czech/

 

   

 

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty