Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Jičínští studenti řešili s německými občany otázku migrace

08.06.2016

Město Jičín uspořádalo se svým německým partnerem, městem Erbach, společný projekt s názvem "V integraci je síla", který proběhl koncem května v rámci Valdštejnských slavností v Jičíně. Během něj mj. proběhl v aule Lepařova gymnázia workshop na téma „Kdo jsou to Evropané?“, který pro účastníky setkání připravilo Eurocentrum Hradec Králové. Diskuze se zúčastnili studenti místního gymnázia a obchodní akademie, kteří diskutovali s obyvateli německého města Erbach o aktuální otázce migrace.

Diskusní fórum a workshop na téma „Kdo jsou to Evropané?“ proběhly v aule gymnázia v pátek 20. května. Diskutovalo zde zhruba 90 účastníků na téma migrace, a to z pohledu integrace osob, multikulturalismu a soužití národů. „Tento projekt je dalším počinem k prohloubení a upevnění dlouhodobé česko-německé spolupráce mezi partnerskými městy Jičín a Erbach. Základní ideou je podpořit přeshraniční dialog nejen o současných problémech v Evropě, ale prostřednictvím připomenutí historie posílit evropskou identitu založenou na společných historických hodnotách,“ vysvětluje cíle projektu místostarosta města Mgr. Petr Hamáček. Hlavní téma - otázka migrace a aktuálních evropských problémů, byla řešena nejen z pohledu mezinárodního, ale také mezigeneračního. Svůj pohled na situaci představili jak mladí lidé, čeští studenti, tak i Erbašané, mezi kterými byli i občané seniorského věku. Ti mají bohaté zkušenosti s dlouhodobým soužitím s národnostními menšinami a mohli tak předat své zkušenosti ostatním účastníkům. Studenti byli spolu se svými učiteli a německými kolegy rozděleni do skupin, ve kterých toto téma v němčině diskutovali a poté přednesli přede všemi své výstupy, ke kterým ve skupině došli.  

V době konání projektu probíhaly v Jičíně historické Valdštejnské slavnosti, při nichž město oslavuje významného vojevůdce, Albrechta z Valdštejna. Proto se celá akce odehrávala na pozadí historie. Valdštejn totiž nazval naše území Terra Felix - Šastná země. „Mohli jsme tak poukázat na odkaz Valdštejna jako na příklad budování mírové a šastné Evropy. Na druhou stranu, prostřednictvím předávání zkušeností s aktuálními problémy, jsme si mohli uvědomit, v čem tkví společné evropanství, na jakých základech je založeno a v čem jsou naopak jednotlivé národy jiné,“ uvádí k průběhu workshopu projektová manažerka Ing. Štěpánka Kolcová. Česko-německého projektu se zúčastnilo téměř padesát účastníků z německého Erbachu a čtyřicet českých studentů místních středních škol. „Bylo zajímavé a pro naše studenty velmi přínosné uvědomit si shody a rozdíly v chápání některých současných problémů Evropy. Pohledy občanů dvou zemí a lidí různého věku, profesí a zkušeností se prolnuly v rozhovorech v pracovních skupinách a ukázalo se, že diskuse byly velmi živé a podnětné. Navíc přispěly k motivaci studentů učit se cizí jazyky, nebo bylo potřeba je při debatě prakticky využít,“ říká překladatelka a profesorka Lepařova gymnázia Hana Zikmundová.
 
Souběžně s tímto projektem probíhala také oslava dvacetiletého partnerství se slovenským městem Martin, které se navíc zúčastnili zástupci polského partnerského města Swidnica a další zástupci spřátelených měst. „Společné setkání několika národů, prohlubování partnerství a vytváření sítí měst jistě podpořilo pocit soudržnosti a sounáležitosti, což projektu dává další, evropský rozměr,“ dodává Štěpánka Kolcová.
 

Fotogalerie

Autor: Ing. Magdaléna Doležalová, MÚ Jičín; Mgr. Renata Černilovská, Eurocentrum Hradec Králové
Akce Eurocentra
Právě pro Vás připravujeme další akce.
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty