Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

V Knihovně města Hradce Králové se konaly Dny Lotyšska

12.06.2015

Ve dnech 3. a 4. června 2015 proběhly v Knihovně města Hradce Králové Dny Lotyšska u příležitosti zakončení předsednictví Lotyšska v Radě Evropské unie. Akce se konala pod záštitou velvyslance Lotyšské republiky v České republice Albertse Sarkanise, se kterým měli návštěvníci příležitost se potkat hned první den konání akce. Hlavními organizátory byly Europe Direct Hradec Králové, Eurocentrum Hradec Králové, Knihovna města Hradce Králové a velvyslanectví Lotyšské republiky v České republice.

Dopolední program každého z dnů byl určen pro děti prvního i druhého stupně základních škol, které měly možnost poznat lotyšskou kulturu, zvyky a tradice. Navíc měly možnost zdokonalit se v anglickém jazyce díky spoluúčasti slečny Zane, rodilé Lotyšce, která již rok studuje medicínu v Hradci Králové v rámci programu ERASMUS a celým programem návštěvníky provázela. První den si děti vyrobily papírové věnce z květin a listů a následně přeskakovaly přes papírový oheň, jako to dělají lidé v Lotyšsku, když v tomto období slaví nejvýznamnější lotyšský svátek, Letní slunovrat. Při tomto svátku se zdobí domy, auta i lidé a oheň musí planout až do rána, aby se z domovů vyhnali zlí duchové. Druhý den se děti seznámily s oslavou lotyšských Velikonoc, která je mnohdy podobná oslavám v Čechách, v lecčems však i odlišná.  Dle tradice musí například chlapci zhoupnout dívky na houpačce a dívka je poté odmění vajíčky. Tradiční je také hra na oukávání vajíček. Vyhrává ten, jehož vajíčko je nepoškozené.

Po dopoledních programech pro děti základních škol následoval odpolední program pro veřejnost. V obou dnech mohli zájemci navštívit kulinářský workshop, při kterém se vařila tradiční studená polévka z červené řepy s vajíčkem a bramborem a pekl česnekový chléb, jenž také patří mezi tradiční pochoutky Lotyšů. V dalším programu seznámil Josef Miškovský posluchače se zajímavými lotyšskými turistickými lokalitami a s národním jazykem této země, tedy lotyšštinou. Svým vyprávěním a promítáním fotografií mnohé nalákal na strávení příjemné nejen letní dovolené. Den zakončil taneční a pěvecký soubor KRUSA, kdy posluchači měli možnost poslechnout si tradiční písně ze všech regionů Lotyšské republiky a vyzkoušet si lotyšské tance přímo v prostorách Knihovny města.

Dva dny věnované lotyšské kultuře, jazyku a tradicím zakončil interaktivní program, při kterém měli návštěvníci možnost vyhrát zajímavé ceny v soutěžním kvízu. Touto cestou bychom rádi poděkovali všem účastníkům i spoluorganizátorům a těšíme se na další Dny evropských zemí, které proběhnou na podzim a budou tentokrát věnovány Lucembursku.

 

Fotogalerie

Akce Eurocentra
Právě pro Vás připravujeme další akce.
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty