Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Dny Lotyšska

26.05.2015

První červnový týden ve středisku Europe Direct Hradec Králové (Wonkova 1262/1a, Hradec Králové) bude patřit Lotyšsku, které právě uzavírá své předsednictví v Radě Evropské unie. Hlavní program je připravený na středu 3. a čtvrtek 4. června odpoledne a zahrnuje cestopisné přednášky, pěvecká vystoupení i interaktivní program s kvízem a dramatizací lotyšských zvyků. Dny Lotyšska slavnostně zahájí velvyslanec Lotyšské republiky Jeho Excellence Alberts Sarkanis, který nad nimi převzal záštitu.

Po celý týden bude v našem středisku vystavená bříza, na kterou budou moci návštěvníci připevnit lístečky se svými přáními, sny, vzkazy či nápady. Ačkoliv bříza není lotyšský národní strom, má v lotyšské kultuře nezastupitelné místo. Je součástí mnoha prastarých tradic a získává se z ní míza na staletími prověřený léčivý nápoj.

Vlastní program dní začíná ve středu 3. 6. dopolední mozaikou kreativních dílen, pohybových her a aktivit na motivy lotyšských svátků pro zvané školní kolektivy. „Děti ve zkratce prožijí celý lotyšský rok od jara přes slavný letní slunovrat a podzimní rovnodennost až po zimní tradice,“ uvádí vedoucí střediska Europe Direct Hradec Králové Petra Landsmannová. Třídy, které se přihlásí na čtvrteční dopoledne, se mohou těšit na interaktivní program o lotyšské kultuře i životním stylu mladých lidí v této zemi.

Pro milovníky dobrého jídla jsou na oba dny od 15.00 hodin nachystány kulinářské workshopy. Protože se blíží léto a parné počasí, naučíme se pod vedením rodilé Lotyšky, slečny Zane Garsele, připravovat studenou polévku  Auksta zupa. Středeční a čtvrteční workshopy se od sebe neliší a vzhledem k omezené kapacitě prostor je nutné, aby se zájemci registrovali na emailu edhk@knihovnahk.cz.

Hlavní program dní odstartuje ve středu 3. 6. v 16.00 hodin. Slavnostně jej uvede velvyslanec Lotyšské republiky Jeho Excellence Alberts Sarkanis. Známé i turistům skryté kouty Lotyšska představí cestopisná přednáška člena Česko-lotyšského klubu Josefa Miškovského výstižně nazvaná Lotyšsko - píseň s mořem a větrem v zádech. Středeční program uzavře vystoupení lotyšského spolku sborového zpěvu Krusa, který doplní krátký taneční workshop.

Ve čtvrtek bude po kulinářském workshopu následovat povídání s lotyšskými studenty o tom, jak sami vnímají svoji zemi a obyvatele, jaké jsou lotyšské stereotypy i o tom, jak je podobný či odlišný český způsob života od lotyšského. Beseda se studenty začíná v 16.15 hodin. Celé dny uzavře nápaditý interaktivní program pro širokou veřejnost s tematikou jednotlivých regionů Lotyšska, který zahrnuje vyprávění, audiovizuální prezentaci i krátkou dramatizaci lotyšských kulturních specifik.

Akce Eurocentra
Právě pro Vás připravujeme další akce.
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty