Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

V Hradci Králové proběhla Noc s Andersenem

27. března se v Knihovně města Hradce Králové - dětském oddělení U Velryby uskutečnil další ročník Noci s Andersenem. Jedná se o celonárodní projekt, při kterém děti na jednu noc vymění pohodlí své měkké postele za dobrodružné spaní v knihovnách. Tam jsou pro ně připraveny nejrůznější úkoly, hry a překvapení. Noc s Andersenem probíhá již od roku 2000 a má za cíl přitáhnout zájem dětí o čtení. V Hradci Králové se do programu již druhým rokem zapojilo také Eurocentrum, které pro děti připravilo zábavnou vědomostní soutěž o státech Evropské unie.

 

Tématem soutěže bylo putování Boba a Bobka po Evropě, inspirované slavnou knihou Vladimíra Jiránka a Pavla Šruta. Úkolem dětí bylo nejprve složit obří puzzle s mapou Evropské unie. Úspěšné splnění prvního úkolu dětem napomohlo nejen zorientovat se v soutěžních otázkách, které přišly později, ale také odložit počáteční ostych mezi sebou navzájem. Soutěžící poté byly rozděleny do týmů a losování z klobouku kouzelníka Pokustóna mohlo začít. Tentokrát se však netahali samotní králíci, ale záludné soutěžní otázky. Výsledek byl velmi těsný, a tak musela být položena rozhodující otázka, která o vítězi rozhodla.

Ačkoli byli účastníci velice mladí, dokázali si poradit se všemi otázkami, a to navíc velice rychle. Na pomoc jim přitom byly k dispozici brožurky Sjednocení v rozmanitosti a velká mapa Evropy. Často se však soutěžní týmy obešly bez jejich pomoci, a tak ani otázky typu „Z jaké evropské země pocházel autor pohádky Pipi dlouhá punčocha?“ nezůstaly nezodpovězené. Pro všechny, kteří v knihovně zvládli noc plnou záludných úkolů, nakonec čekala v truhle sladká odměna a nechyběla ani pohádka na dobrou noc.

Fotogalerie

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty