Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Do budoucna bez fosilních paliv? Nový klimaticko-energetický balíček byl představen

16.07.2021

Evropská komise představila nový klimatický balíček FitFor55!

Ve středu, 14. července, představila Evropská komise nový klimaticko-energetický legislativní balíček s názvem ‚‚Fit for 55‘‘. Balíček je složen z 13 aktualizovaných nebo úplně nových směrnic a nařízení, přičemž jeho hlavním cílem je snížení čistých emisí skleníkových plynů alespoň o 55 % do roku 2030 oproti roku 1990. EU chce tímto způsobem splnit svůj závazek a zároveň výzvu stát se prvním uhlíkově neutrálním kontinentem do roku 2050.

„Ekonomika založená na fosilních palivech dosáhla svých hranic. Chceme příštím generacím předat zdravou planetu, dobrá pracovní místa a růst, který neškodí naší přírodě. Zelená dohoda pro Evropu je naší strategií růstu, která směřuje k dekarbonizované ekonomice. Evropa byla prvním kontinentem, který prohlásil, že se do roku 2050 stane klimaticky neutrální. Nyní jsme první, kdo předkládá konkrétní plán. Evropa proměňuje slova v činy prostřednictvím inovací, investic a sociální kompenzace,“ uvedla předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová.

Jelikož klimatické změny a katastrofy, jako například povodně v Německu a Belgii nebo tornádo na Moravě, jsou momentálně často diskutovanými tématy a problémy naší společnosti, je potřeba na ně reagovat. Předložený balíčekpředstavuje velmi ambiciózní a komplexní plán, který má posunout Evropu směrem k spravedlivé, ekologické a prosperující budoucnosti.

Jaké změny Evropská komise ve svém balíčku představuje? Jde například o trh s emisemi, do kterého by měly být poprvé zahrnuty také emise z lodní dopravy, zvýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů, zavedení mechanizmu tzv. „uhlíkového cla“, či snížení emisí nových automobilů o 55 % od roku 2030, přičemž od roku 2035 by nové automobily měly být vozidla s nulovými emisemi.

Finální podobu legislativního balíčku budou schvalovat členské státy a Evropský parlament, přičemž se očekávají velké debaty. „Na první pohled celý balíček legislativních návrhů vypadá ambiciózně, např. zcela nový je návrh na zdanění leteckého benzínu, návrh na uhlíkové clo na dovoz či postupný konec fosilních paliv v dopravě. Bohužel, některé návrhy představují ústupek fosilnímu průmyslu v podobě pomalého zavádění či různých výjimek. Zásadní bude, v jaké finální podobě legislativu schválí zástupci členských států a Evropského parlamentu,“ konstatuje Jiří Jeřábek, koordinátor klimatické kampaně Greenpeace ČR pro energie21.cz.

Zdroj: Evropská komise

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty