Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Seminář Cesta do OSN a EU institucí: jak na to ještě na studiích úspěšně za námi!

14.05.2021

Další povedený seminář je za námi! Tentokrát jsme si povídali o programu Mladých delegátů do OSN a programu studentských velvyslanců kariéry v EU.

Ve čtvrtek 13. května 2021 proběhl ve spolupráci s EU Careers MENDELU on-line seminář s názvem Cesta do OSN a EU institucí: jak na to ještě na studiích. První část semináře byla věnována programu Mladých delegátů do OSN, o kterém promluvily přímo samotné delegátky pro rok 2020-2022 Simona Petrů a Kristina Šůsová. Druhá část byla zaměřena na program studentského velvyslance kariéry v EU, Schuman stážím a dalším možnostem stáží v Evropském parlamentu.

Program Mladých delegátů do OSN, který u nás funguje od roku 2016, zprostředkovává reprezentaci mladých Čechů v této organizaci a zároveň o OSN šíří povědomí skrze zvolené delegáty. Na každý mandát (1,5 roku) jsou zvoleni dva mladí lidé ve věku 18-25 let po absolvování výběrového řízení. Zvolení zástupci mají možnost zvolit si problematiku, které se chtějí v rámci svého mandátu věnovat a která by měla být vztažena k cílům udržitelného rozvoje. Aktuální delegátky se zaměřují na téma lidských práva (SDG č. 16) a na kvalitu vzdělávání (SDG č. 4).

Náplň činnosti Mladých delegátů pro OSN:

  • účast na jednání v New Yorku  - proslov v rámci Valného shromáždění OSN

  • účast na dalších zahraničních setkáních

  • sdílení svých zkušeností z mandátu

  • informování o OSN a s tím spjatých tématech studentům i široké veřejnosti

V roce 2021 není vyhlášeno výběrové řízení z důvodu situace kolem pandemie COVIDU-19! Mandát byl prodloužen působícím delegátům. 

Bližší informace o programu najdete na webových stránkách programu ZDE.

Program studentských velvyslanců kariéry v EU spadá pod úřad EPSO (Úřad pro výběr personálu Evropské unie) v Bruselu a na našem území ho zaštiuje ministerstvo vnitra a ministerstvo zahraničních věcí. PRogram aktuálně funguje na většině českých univerzit. Výběrové řízení probíhá každý rok, bližší informace najdete v odkazu ZDE.

Náplň programu velvyslanců kariéry v EU:

  • školení v Bruselu

  • zajištění informací o stážích a pracovních místech v institucích EU

  • komunikace se studenty, univerzitou, ale také širokou veřejností

  • vystupování na veletrzích, realizace tematicky zaměřených seminářů

Na semináři dále zazněly informace o Schumanových stážích v Evropském parlamentu, na které se můžete hlásit již od 1.6.2021! Tyto stáže jsou placené a trvají standardně 5 měsíců. Bližší informace k těmto stážím i výběrovým řízením naleznete v odkazu ZDE.

Dále v odkazu najdete informace o stážích u europoslanců, které jsou oproti jiným stážím v rámci EU specifické tím, že nástup a délku stáže si vyjednávate sami na základě vzájemné dohody s europoslancem, u kterého chcete stហvykonávat. Seznam všech českých europoslanců, u kterých je možné stáže vykonávat najdete například ZDE.

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty