Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Ústecký kraj zná vítěze soutěže Europasecura

26.05.2014

V Ústí nad Labem se dne 21. dubna 2014 uskutečnilo ve spolupráci s Institutem pro evropskou politiku Europeum a Eurocentrem Ústí nad Labem krajské kolo soutěže Europasecura. Jedná se již o šestý ročník celostátní soutěže pro studenty středních škol o bezpečnosti, Evropské unii a Severoatlantické alianci a jejich rolích v systému světové bezpečnosti.

Do krajského kola postoupilo po prvním kole pět nejlepších týmů ze středních škol Ústeckého kraje. Každý z tříčlenných týmů měl za úkol vžít se do role expertů na zahraniční a bezpečnostní politiku a připravit analýzu z vybraných současných světových konfliktů pro Evropskou unii či NATO.

Krajské kolo se skládalo z písemné a ústní části. Porota složená ze zastupitelů Europeum a Eurocentra Ústí nad Labem hodnotila nejprve zpracované projekty, přičemž se soustředila na schopnosti týmů analyzovat vybraný konflikt s ohledem na jeho historické kořeny, současnou situaci, roli jednotlivých aktérů, možnosti dalšího vývoje a doporučení jak postupovat dále v konfliktu s cílem dosáhnout stability a míru v dané oblasti. V ústní části soutěže každé družstvo stručně představilo svůj projekt a následně jej obhajovalo před oponenturou ze strany jiného týmu, odborná porota posléze zhodnotila prezentace týmů a kladla doplňující otázky k dané problematice.

V Ústeckém kraji se sešly týmy nabízející možnou cestu k urovnání občanské války v Sýrii, přes půl století trvajícího Izraelsko-palestinského konfliktu, či aktulního konfliktu na Ukrajině. Porotu nejvíce zaujala analýza konfliktu na Ukrajině týmu ve složení Hynek Halakuc, Dominik Placr a Denis Toms z Gymnázia Teplice. Vítězný tým postupuje do celonárodního kola a může se těšit v polovině léta na zájezd do Bruselu.

Autor: František Mudroňka (Eurocentrum Ústí nad Labem)

 

Akce Eurocentra
Právě pro Vás připravujeme další akce.
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty